#1 2010-06-01 14:19:33

Venom

Administrator

Zarejestrowany: 2010-05-31
Posty: 34
Punktów :   

Poradnik dla knighta dostosowany do najnowszej Tibii

SPIS TREŚCI:

   1. Wprowadzenie
   2. Rookgard
   3. Opisy broni
   4. Skille
   5. Magia i czary
   6. Mainland
   7. Expienie
   8. Blokowanie
   9. Expienie z druidem
  10. Sposoby na zarabianie pieniędzy
  11. Przedmioty
  12. Styl gry
  13. Pvp
  14. Credits
1. Wprowadzenie - Knight jest jedną z 4 profesji dostępnych w Tibii. Jest bardzo wytrzymały i specjalizuje się w walce wręcz. Gra nim jest względnie prosta, lecz wymaga cierpliwości. Nie wymaga świetnego łącza internetowego w przeciwieństwie do innych profesji (mam 256 i dobrze jest).
Update letni bardzo zmienił sposób gry knightem – mianowicie zadaje większe obrażenia i otrzymał możliwość zaklinania broni. Jest to profesja, którą najłatwiej zarabia się kasę. Jako że nie widziałem poradnika (UWAGA! Jako że to nowość na tym forum – użyłem opcji SZUKAJ) dla knighta dostosowanego do najnowszej Tibii, postanowiłem go stworzyć.

2. Rookgard - Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest osiągniecie 8 poziomu i opuszczenie wyspy Rookgard..Od początku graj jednym typem broni. Dlaczego? Bo już podczas nabijania 8 levelu wejdzie kilka skilli. Jeżeli będziesz korzystać z axe, to załatw sobie hatchet, natomiast jeśli będziesz bić z clubów to kup mace, a jeśli chodzi o swordy to polecam Carlin sword (katana za droga jak na sam rook, i Carlin Sword można sprzedać na mainlandzie). Wszystkie rzeczy, jakie posiadasz na Rookgardzie sprzedaj je przed opuszczeniem "wyspy nowych" - oprócz Carlin Sworda

3. Opisy broni

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Avenger.gif1.Sword – broń wybierana przez większość knightów. Są dość lekkie (wyjątek Giant sword), nie grzeszą atakiem i obroną, za to grzeszą ceną i dostępnością. Na nowych serwerach ciężko się zaopatrzyć w Serpent sworda, więc trzeba zaczynać z longswordem, który jest bardzo słaby jak na mainland. Na przeciętnym serwerze jest już prościej. Kolejność używania broni – 8 lvl Longsword/Serpent/spike sword, 20 lvl Crimson sword, 30 lvl Bright Sword (można chodzić z crimsonem albo innym mieczem do 40 lvl i zrobić questa, aczkolwiek nie polecam), 35 lvl Blacksteel sword (tylko jak chcesz chodzić z 2ręczną bronią), ewentualnie 55 lvl Giant Sword, 60 lvl Mystic Blade, 75 lvl Avenger. Od 80 lvlu można chodzić z magic swordem, ale tylko wtedy jak blokujesz coś.

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Stonecutter_Axe.gif2. Axe – mój ulubiony typ broni. Ma najwięcej ataku, z defensywą jest już gorzej (jak dla mnie to def broni nie ma znaczenia, kiedy def z tarczy jest większy, wyjątek stanowią plusy do defensywy czyt. Heroic axe ATK 44 def 24+1). Są dość tanie i lekkie. Niestety na nowych serwerach jest dość ciężko zdobyć nawet orcish axe, więc jest trochę przekichany start. Alternatywą jest battle axe, którego zdobywamy z bardzo prostego questu.
Kolejność używania broni: 8 lvl Orcish axe/battle axe, 20 lvl Barbarian/Dwarven axe, 25 lvl Knight axe, 35 lvl Fire axe & Headchopper, 60 lvl Heroic axe/Dragon lance, 75 lvl Royal axe (można chodzić z Heroic axe, ale jak kto woli), 90 lvl Stonecutter axe.

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Arcane_Staff.gif3. Cluby – od update 8.0 nie są takie słabe. Na nowych serwerach łatwo można się wybić w top 10 ze względu na dostępność clubów. Jednak nie ma to ani dobrego ataku, ani dobrego defa. Jedyną ich zaletą jest dostępność i cena.
Kolejność używania broni: 8 lvl Morning star, 20 lvl Furry club, 30 lvl Skull staff/Dragonbone staff, 35 lvl Orcish maul (2ręczny), 60 lvl Cranial Basher, 75 lvl Blessed Sceptre/Arcane Staff.

Krótkie podsumowanie:
Swordy:
Plusy- Dobry atak, dobra obrona, waga (wyjątek Giant sword), dużo rarów.
Minusy – Cena i dostępność swordów i sword ringów.

Axe:
Plusy – Atak, najlepszy 1ręczny axe ma 50 ataku, cena, waga, dostępność, Fire axe jest zaklęte wiecznym ogniem, co można wykorzystać choćby na żółwiach, cena i dostępność axe ringów.
Minusy – Na nowych serwerach ciężko jest zdobyć choćby Knight axe i inne dobre topory), obrona.

Cluby:
Plusy – Dostępność i cena clubów i club ringów, łatwo się wybić do top 10 na początku serwera.
Minusy – Mało ataku i obrony, ogólnie takie lamowate

4. Skille – najważniejsza rzecz u knighta. Bez nich Knight się nie obejdzie.
Co to wogóle jest? Można to nazwać przelicznikiem obrażeń knighta. Im wyższy skill, tym lepsze obrażenia zadajesz.
W Update 8.0 dramatycznie się zmieniła sytuacja knighta wobec skilli. Mianowicie obrażenia zależą w jakiejś części od levelu. Masa knightów przestała trenować, bo obrażenia i tak będą wysokie. BZDURA! Skille i tak trzeba mieć dobre! Jak grać to porządnie. Moja rada – trenuj bez ustanku do skilli 80/80. Jeśli Ci się nie chce, to podaję próg skilli wobec levela.
8 lvl – Skille 40/40
20 lvl – Skille 60/60
30 lvl – Skille 70/70
40 lvl – Skille 75/75
50 lvl – Skille 80/80+
Nie musisz się stosować do tych progów. To po prostu jest moja propozycja. Są różne teorie dotyczące skilli, i są do tego osobne poradniki. Nie będę powtarzał słów innych, bo to nie ma sensu.
Na non-pvp jesteś niestety skazany na slimy, ewentualnie z dobrymi rzeczami i levelem można zając respawn monków. Ale na pvp można poprosić kolegę, żeby zsummonował Ci monka na trening.Więcej o skillach :  >>>KLIK<<< 

Wskazówki:
-Używaj broni na tyle silnej, żeby były bloodhity (uderzenia do krwi), ale też żeby nie było ich za dużo. Trzeba je zadawać regularnie, żeby skill róśł.
-Ustawiaj się w miarę możliwości koło zbiornika wody. Możesz łowić ryby.
-Jak wyjdziesz na mainland, to trenuj na trollach do 35/35. Z lepszymi rzeczami możesz próbować na rotwormach, jednak jeśli nie będzie szło, to doskilluj do 40/40 na trollach. Na rotwormach trenuj do 60/60, resztę wbij na slime.Trening na slime wygląda następująco:
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Advance/Fotka0136.jpg
Ustaw się tak, żeby Cię biły 2 slimy (Oryginał i klon). Od 3 w górę będziesz bardzo mocno obrywał. Orignała uderz kilka razy, żeby się nie pomylić przy ubijaniu slimów.

Na slime polecam trenić przynajmniej z knight setem, crusader helmetem, dragon shieldem, leather boots, platinum amuletem..


Trening na monku to zdecydowanie najszybsza metoda treningu na pvp. Wystarczy kumpel sorc/druid, odpowiednie miejsce do treningu, kilka parceli i szybkie skillowanie gotowe. Wszystko jest poniżej opisane:
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/train_monk.jpg

Stawiamy monka czarem Utevo res monk (to robota dla maga). Lurujemy na monka 2 potwory, żeby złamać mu shielding (na wysokim lvl nie trzeba potworków do łamania obrony). Na naszą postać lurujemy 2 słabe potwory, żeby rósł i nasz shielding.

Wskazówki:
-Weź dużo fooda/wormsy i wędkę.
-W miarę możliwości skilluj w pobliżu wody.

5. Magia – Knight nie jest aż taki upośledzony w magii. Owszem, wysokiego mlvl nigdy nie zdobędzie, więc trzeba wykorzystać to, co jest. Po pierwsze – health potiony używaj, kiedy naprawdę jest gorąco. Głównie używaj mana potionów i zaklęcia Exura. Taniej wychodzi i trenujesz mlvl (przykład – kumpel prawie wogóle nie używał mana potionów tylko health potionów, podczas kiedy ja od początku gry leczyłem się mana potionami. Rezultat: kumpel na 52 lvlu ma 60% do mlvl 6, a ja na 72 lvl mam 49% do mlvl 7. To się odbija na leczeniu). Nigdy nie biegaj z pełną maną. Jak masz full to użyj kilku Exur (o ile masz jedzenie ze sobą), zawsze bliżej do mlvl.
Na wysokim levelu można czyścić wiele questów. Jak? Jeśli masz Premium account, można używać mana potionów + exori (gran), uderzając naraz wiele potworów.

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Berserk1.gif

Czary, które koniecznie musi mieć Knight:

    * Light healing (Exura)
    * Antidote (exana pox)
    * Find person (exiva nick)
    * Magic rope (exani tera)
    * Levitate (exani hur up/down)
    * Haste (utani hur)
    * Berserk (exori)
    * Fierce berserk (exori gran)
    * Challenge (exeta res)


6. Mainland – Według mnie najlepszym miastem na początek jest Ab’dendriel, następnie Venore. W Ab jest masa trolli do treningu. Kiedy zrobimy zamierzone Skille, przenosimy się do Venore żeby trenować na rotwormach, a następnie na slime. Odnośnie monka – nie będę podawał miejscówek dobrych do treningu na nich, ponieważ zjadłaby mnie połowa forum i jeszcze więcej. A ten poradnik ma ułatwić życie, nieprawdaż?
Mapa Ab'dendriel ==>>>KLIK<<<
Mapa Venore ==> >>KLIK<<


7. Expienie

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Fotka0002.jpg

8. Blokowanie

Knight ma w Tibii bardzo niewdzięczną rolę - blokowanie. Co to jest? Można to nazwać braniem na siebie potwora, podczas kiedy
inna profesja/profesje go ubija/ją. Przykład:

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Fotka0002-22.jpg


Żeby móc efektywnie blokować mocne potwory trzeba mieć:
-Wysoki poziom (żeby było dużo hp i żeby móc używać najmocniejszych potionów do leczenia, chyba że idziesz z druidem)
-Wysoki shielding (Żeby mniej obrywać 'z łapy')
-Dobre przedmioty (Jak wyżej)
-Dużo potionów.

Jeśli chodzi o blokowanie to można podzielić potwory na 3 grupy.

1. Grupa potworów atakujących głównie z magii obszarowej:

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Dragon.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Dragon_Lord.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Warlock.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Hydra.gif


Żeby takie potwory blokować z najlepszą skutecznością, najlepiej mieć ustawiony full attack i atakować bronią z możliwie największą liczbą
punktów ataku. Dlaczego? Bo nie opłaca się na dłuższą metę przyjmować na siebie kolejne ataki magiczne. Jeśli potwór atakuje przeróżnymi
wave'ami (najlepszy przykład Dragon), to stoimy KONIECZNIE na skos od potwora. Także zadbaj o to, żeby pozostała część ekipy nie
obrywała od tych ataków. Musisz jedynie dopilnować, zeby pysk danego potwora nie był zwrócony w stronę graczy. Stój tez jak najdalej od
pozostałej części ekipy.

Do takiego typu potworów można sobie odpuścić wysoki shielding.

2. Grupa potworów atakujących głównie 'z łapy':

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Vampire.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Giant_Spider.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Orc_Warlord.gif


Takie potwory najlepiej blokować z tarczą z ustawionym full defense. Why? Ponieważ tarcza i full defense redukuje obrażenia 'z łapy' do
minimum. Im wyższy shielding, tym lepiej. Stój na wprost od potwora (chyba, że używa wave). Zmniejszysz w ten sposób
prawdopodobieństwo przerzucenia się potworka na kogoś z ekipy. Tu się przydaje zaklęcie Exeta res. Jeśli go nie masz/nie masz PACCa, to
zagradzaj potworowi drogę do reszty ekipy. Jeśli to umiejętnie zrobisz, to potwór będzie Cię atakować ponownie.

3. Grupa potworów dobrze bijąca i z magii, i 'z łapy':


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Demon.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Ghazbaran.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Morgaroth.gif


Takie potworki blokuje się z tarczą na full defense. Demon potrafi powalić na combo (łapa, summony, fire explosion, energy wave, to
1000hp+..) najlepszych knightów. Wraz ze wzrostem shieldingu to combo maleje. Niestety, magia będzie magią i nic na nią nie poradzimy.

Trzeba mieć jak najwięcej hp, żeby zredukować waste i ryzyko zgonu naszej postaci. No i trzeba się leczyć.

Najczęściej huncone potworki w grupie to:


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Demon.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Dragon_Lord.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Giant_Spider.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Hydra.gif

Także i bossy:

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Morgaroth.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Ghazbaran.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Ferumbras.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Dragon_Lord.gif
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Giant_Spider.gif


9. Expienie z druidem

Knight co prawda może mieć dużo pieniędzy, jednak huncenie samemu prędzej czy później się nudzi. Co można zrobić? Iść z elder druidem!
Dlaczego? Ponieważ ta profesja ma bardzo przydatne zaklęcie Exura sio, dzięki któremu można tanio leczyć inną postać. (przeliczę: exura sio żre 120 many = 1.5 manasa. Knightowi na wyleczenie się z choćby połowy hp schodzą 3 manasy, w potionach wyjdzie to drożej. Wnioski wyciągnijcie sami).

Expienie z druidem może polegać nie tylko na leczeniu, ale i na pomaganiu rycerzowi w ubijaniu potwora. Jak to można robić? Jest kilka sposobów.

1. Łamanie shieldingu potwora

Sposób ogólnie znany knightom, którzy lubili expienie z druidem na Edron Dragon Lair. Stawiamy 2 słabe potwory odporne na żywioł danego potwora (w wypadku smoków polecam Demon Skeletona albo Stone Golema). Summony łamią shielding potworkowi, a knight atakuje jako trzeci, dzięki czemu obrażenia zadawane przez niego są o wiele większe. Widziałem także eksperymenty z demonami w podobny sposób...

Zalecane miejsca:

Pits Of Inferno Dragon Lair
Demon Hell

Dlaczego nie Edron Dragon Lair? Ponieważ nie można już leczyć przez ścianę.

2. Leczenie

Najpopularniejsza metoda. Płacisz druidowi za mana potiony, a ten chodzi za Tobą i Cię leczy. Knight musi umieć zabić sam potwora z broni (chyba że ma dużo kasy, to wspomaga się zaklęciem Berserk/Fierce Berserk).

Zalecane miejsca (bez berserka):

Wszystkie dragon lairy (poza pits of inferno)
Formogar Mines (Nightmary, Culty, Crystal Spidery)
GS Isle, Hydra Isle
Quara Scouty

Zalecane miejsca (z berserkiem)

Pits Of Inferno dragon lair
Behemoty (na cyclopolis)


3. Shared exp

Doskonały sposób dla obu profesji. Knight blokuje i uderza danego potwora, a druid bije z exori xxxx (zależy od potwora).
W większej ilości potworów druid powinien bić z Ice wave. Oczywiście Shared exp musi być włączony.

Zalecane miejsca:
Wszystko co w punkcie 2 +Formogar mines (z Destroyerami, a dla bogatych demony i poi monsters).

4. Leczenie na quest service

Druid z wysokim poziomem często bierze udział w Quest Service. Co to jest? Czyszczenie questów za pieniądze.
Bardzo opłacalna rzecz, tylko trzeba się wybić na rynku.

Zalecane miejsca (a raczej questy)

Pits of Inferno
Inquisition quest
Norseman Outfits quest
Banuta quest
I tym podobne. Czyszczenie questów w końcu zależy od woli teamu


Podsumowując - expienie z druidem jest dużo bardziej opłacalne, niż samemu. Nie tylko dlatego, że jest taniej. Z druidem można pójść w takie miejsca jak Cyclopolis, Hydry, POI DLe.... knight samemu by tam nie wyrobił Po prostu powiększa się wachlarz expowisk.


10. Expowiska – jest ich dużo. Ludzie mają różne sposoby na expienie. Ja pokażę wam najlepsze.

                                                             

OGÓŁYhttp://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Dragon.gif


Smoki - Nie dzielę tego działu na expowiska, ponieważ wszędzie pisałbym jedno i to samo. Każdy słyszał o smokach, są w każdej grze RPG, MMORPG, Fantasy i takich tam. Smok jest dosyć słabym przeciwnikiem. 30 lvl i skile 65/65 w pełni wystarczają, żeby go ubić. Jednak żeby spokojnie expić na dragonach potrzeba czegoś więcej. Lvl 50 i skile 75/75 w pełni wystarczają, zeby na luzie expić na dragon lairach.
Istnieją też silniejsze wersje dragów - Dragon Lordy (zwane dalej DLami). Taki mocniejszy smoczek
Wskazówki:
-ZAWSZE stój na skos od pyska smoka. Wtedy nie oberwiesz od Fire Wave.
-Na dragon lairy bierz obsidian knife. Leathery lecą dość często, a jeden jest warty 100 gp (u NPC).
-Jeśli nie nosisz Amulet of loss, możesz wziąc Dragon Necklace (-10% od ognia). Lecą z Hunterów.
-Chcesz szybko poexpić? Zajmij spawn Dragon Lordów na Edron Dragon Lairze. Wyciągaj DLe liną i zabijaj. Jak? Zaznacz atak,
wyjdź, wejdź, zaatakuj, wyjdź, wejdź, zaatakuj... tak zwany Door-hopping. Dośc tani sposób. Jedyny problem może sprawić lurowanie.

Popularne expowiska:
-Edron Dragon Lair
-Venore Dragon Lair
-POI Dragon Lair
-Deep Fibula
Alternatywy:
-Draconia Dragon Lair
-Thais Dragon Lair
-Edron Dragon Lair (Dragon Lordy)


FACChttp://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Minotaur.gif


Mintwallin – Najlepsze miejsce na zarabianie kasy, normalnie cudo, wszystko, co najlepsze. Żeby nie było za różowo, trzeba robić lootbaga. Na dodatek zalecany jest postman quest. No i najgorsze. Często kradną loot. Ale jak wszystkie wymagania masz spełnione, a jesteś sam lub nie kradną lootbaga, to przygotuj się na szybki zarobek.
Wskazówki:
-Od 50 lvl bierz góra 2 bp mana potion i bp strong hp potion. Ilość capacity jest tam bardzo ważna, a tam schodzi nadzwyczajnie mało mana potionów (o ile umiesz tam expić).
-Miej zawsze ze sobą obsidian knife. Zarobek z minotaur leather jest zbliżony do kasy z lootbaga.
-Nie wpychaj się na łeb na szyję, bo padniesz. Jeden błąd i masz na sobie całą chmarę minosów.
-Nie kradnij lootbagów.
-Kup z 5 parceli, jeśli zamierzasz tam dawać logi i zarabiać codziennie. Zainwestuj też w backpacki, ponieważ tam leci kasy jak lodu. Parcele zaadresuj wcześniej.
-Zbieraj tam wszystkie rzeczy poza axami i chain helmetami. Nieważne czy się opłaca, czy nie. Pieniądz nie śmierdzi, a chain armory, mace czy swordy nie są złe.
-Preferowana broń jednoręczna.
Mapka Mintwallin ==>>>KLIK<<<

http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Mummy.gifMount sternum (nowy „tomb”) – Bardzo dobre miejsce, w dodatku dla free account. Niestety, wiąże się z tym duża ilość osób siedzących tam. Jest tam wiele mumii, crypt shamblerów, beholderów, ghostów, a nawet smoków (wejście odkopuje się kilofem). Tutaj axe userzy mają pole do popisu – ghosta można zabić za pomocą Fire Axe/Fire sword.
Wskazówki:
-Ubijaj ghosty. Dają dobry loot (White piece of cloth, Ancient shield, Stealth ring). Niestety będą potrzebne runy, dragonbone staff, fire axe
lub fire sword.
-Miej ze sobą obsidian knife. Mało osób używa go na smokach, zawsze można się dorobić.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Black_Knight.gifBlack knight - Bardzo znana miejscówka. Znajduje się na północ od Venore, 4 poziomy pod ziemią.
Expowisko to jest dostepne od 50 lvl i wyżej. Po drodze jest slime (Można na nim skillować), Beholdery (dobry sposób na kasę na niższym lvl) i 1 wyverna za bramka lvl. Sam Czarny Rycerz jest otoczony scorpionami i beholderami. Polecam je zdjąć z great fireball jak najszybciej. Black Knight jest bardzo silny. Ma mocny atak i obronę (Mi zeszło pół bp mana potion i 5 strong hp potion, żeby go zdjąć z broni). Jednak jest to świetny sposób na kasę. Czarny rycerz respi się na tyle wolno, że mozna zregenerować dużą część hp i many.
Wskazówki:
-Z dobrymi skillami knight może huncić Czarnych Rycerzy od 50 poziomu, ale w 2 osoby (jeśli nie 3). Najlepiej z elder druidem.
-Bierz ze sobą runę Firebomb. Można nią usunąć fire fieldy wokół teleportu, co się przydaje (dobre tylko na non-pvp, na pvp/pvp-e bierz destroy fieldy). Nie tak bardzo, jak przed 8.0, ale się przydaje.
-Polecam zajmowanie spawnu Black Knighta bezpośrednio po server save. Dlaczego? Pół tibii się rzuca na ten spawn Często jest tak, że h-levele zajmują spawn na 5h+, w dodatku ktoś ma rezerwację po nich.
-Kiedy czekasz na spawn, stój równo z teleportem. W ten sposób nie blokujesz respawnu, a Czarny rycerz pójdzie do Ciebie sam.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Minotaur.gifMinotaur Mount – Mały odpowiednik dla Mintwallin. Znajduje się niedaleko kopalń dwarfów. Nie jest tak hardcorowo jak w mieście minotaurów, i kasa jest niczego sobie. Oczywiście trzeba robić lootbaga. Niedaleko wzgórza minotaurów znajduje się skrzynka (dostępna po ukończeniu postmana), dzięki której możesz wysłać loot do miasta. Czasami pojawia się tam boss minotaurów, The Horned Fox.
Wskazówki:
-Miej ze sobą obsidian knife. Na skórach można się nieźle dorobić.
-Zbieraj wszystkie itemki poza axe i chain helmet.
-Na wieży minotaurów polecam expić od 25 lvl w górę. Im wyżej tym trudniej.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Dwarf_Guard.gifKopalnie guardów – bardzo dobre miejsce zarówno do zarabiania kasy, jak do expienia. Leci z nich dużo przedmiotów nadających się do lootbaga (Scale armor, battle shield, battle hammer). Także można złupić dość cenne Iron ore i axe ringi. Kopalń jest aż 7. W dodatku w dwóch można zrobić quest.
Wskazówki:
-Nie leć na łeb, na szyję. Łatwo władować się na duże grupki guardów.
-Zbieraj Scale armory. Można je sprzedać nie tylko na outlaw camp, idzie je też się ich pozbyć na Svargrond (70 gp za sztukę).
-W kopalniach jest dużo skrzynek postmanowych.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Elf_Scout.gifShadowthorn AKA Elf Fortress - Forteca elfów. Świetne miejsce zarówno na kasę, jak i na expienie (zależy na jakich elfach siedzisz). Miejsce to znajduje się na wschód od Venore (dość denerwujące dojście). Wskazówki podzielę na 2 części:
Wskazowki dot. elfów i elf scoutów:
- Bierz do 3 bp mf i bp hp potionów. Scouty nie zadają wielkich obrażeń (co innego w grupce), zwykłe elfy tym bardziej.
-Jeśli masz zrobionego postman questa, to możesz wysłać loot. Skrzynka jest w podziemiach.
-Co do lootbaga - Zbieraj łuki i longswordy. Wszystko można sprzedać w okolicach Thais (Longswordy do NPC Hardek, łuki na Fibuli). Najlepiej wogóle nie robić lootbaga, tylko wysłać parcel co full cap.
-Weź dużo plecaków. Na elfach leci dużo kasy.

Wskazówki dot. Arcanistów:
-Nie polecam zajmować wieży, ponieważ chodzi tam więcej noobów niż w Carlin. Chodź tam w ostateczności.
-Dragony zabijaj na wyższym poziomie. Na arcanistach rzadko używa się mana potionów, a dragi tylko przyspieszają koniec hunta (niestety trzeba już na nich używać potionów).
-Noś obsidian knife. Mało osób skóruje ubite dragony, zawsze można dorobić się na skórach.
-Zbieraj z arcanów holy orchidy, elven amulety, wand of cosmic energy i life crystale. Na wiezy można zrobić lootbaga z łupem ze scoutów (skrzynka jest niedaleko).


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Orc_Berserker.gifForteca orków AKA Ulderek's rock - Jedna z lepszych miejscówek dla facc zarówno dla expa, jak i dla kasy. Wystepują tam wszystkie rodzaje orków. To miejsce jest oblegane przez wielu knightów i czasem paladynów. Można tam zarobić bardzo dużo kasy, nawet bez lootbaga. Wystarczy zbierać halabardy, scimitary i inne rzeczy, które wymienię. Jest tam znana już skrzynka, do której mamy dostęp po ukończeniu postman questa.
Wskazówki:
-Bierz od 5 bp mf w górę i bp health potionów (rodzaj zależy od lvl). Z małą ilością mana potionów nie masz tu czego szukać. Berserkery i leadery mocno siekają.
-Zbieraj kasę, halabardy, scimitary (o ile możesz je sprzedać u green djinn), sword ringi, wand of plague no i (jak poleci) warrior helmet i old backpack. Wysyłaj parcel co full capacity, nie opłaca się według mnie robić lootbaga. Chyba, że masz dobrą kryjówkę.
-Bez stealth ringa nawet tam nie idź. Berserkery nie widzą niewidzialnych. A w dalszej części fortecy jest ich wiele.
-Preferowana broń jednoręczna.
Mapka ==> >>KLIK<<<
PACC
http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Hero.gifHero - Jeśli chodzi o zarabianie kasy na pacc, to numer 1. Jako że ten potwór jest najlepszy pod względem kasy, jego spawn często jest zajmowany. Wystepuje na Edron hero cave. Są tam 2 pojedyncze respy, dwa podwójne i jeden potrójny. Knight dość rzadko expi na hero sam, chyba że 100 lvl+.
Wskazówki:
-Bierz dużo plecaków, z hero leci pieniędzy jak lodu.
-Idąc z teamem bądź przygotowany na użycie zaklęcia Exeta res, jako że Hero lubi zmieniać cel ataku.
-Bierz dużo mana potionów.
-Jeśli idziesz z teamem, postaraj się żeby w teamie był conajmniej 1 elder druid. Może on wyleczyć Cię zaklęciem exura sio (co naprawdę się opłaca).


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Behemoth.gifBehem(ł)oty na Cyclopolis - Jedno z najlepszych miejsc na powergaming na wysokim poziomie (120+). Żeby sobie na to pozwolić to trzeba być bardzo bogaty, trzeba kupić dużo mana potionów, żeby tam pohuncić przynajmniej przez godzinę. A o proficie można pomarzyć. Chyba że masz szczęście
Wskazówki:
-Weź przynajmniej 25bp mana potionów, żeby posiedzieć z godzinę. Lecz się zaklęciem Wound Cleansing (chyba, że chce Ci się chce leczyć zwykłą Exurką, jednak to dużo zajmuje, i licznik k/h expa spada, a tego nie chcemy). Jak Ci już wogóle nie zależy na kasie to lecz się great/ultimate health potionami (odradzam).
-Bez obsidian knifa nawet tam nie idź. Można tam zloocić behemoth fangi (2-3k each). Dzięki temu skutecznie zmniejszasz waste, a jak coś spadnie to wypracowujesz zysk.
-Luruj na siebie jak najwięcej behemotów i bij je metodą góra-dół z exori (z grana się nie opłaca. Dlaczego? Napiszę później). Lepiej uderzyć z jednego exori 6 behemotów, niż 3. taniej wychodzi..
-Można też czyścić behemoth questa i brać za to kasę od innych.

Odnośnie exori i exori gran - przeliczenie jest następujące.

Exori gran jest 2x silniejsze od exori, jednak żre 3x więcej many. Wybór jest taki:
-Albo expisz taniej i wolniej
-Albo expisz szybciej i wywalasz więcej kasy.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Minotaur.gifPiramida na Darashii – alternatywa Mintwallin. Na wszystkich poziomach powyżej powierzchni włącznie są zwykłe minotaury. W miarę schodzenia pod ziemię, tym niebezpieczniej. Jednak można zrobić świetny loot.
Wskazówki jak do Mintwallin.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Mummy.gifTomby – Bardzo fajna miejscówka dla pacc. Tam jest jednocześnie dobry zarobek i dobry exp. Knightem unikaj tombów ze stalkerami i ghostami. Uważaj, żeby się nie wgramolić na chmarę potworów.
Wskazówki:
-Jeżeli chcesz expić przed teleportem, wybierz Peninsula tomb. Natomiast, jeśli chcesz siedzieć za teleportem, idź na stone tomba, ewentualnie Tarpit (można trapnąć ghosta).
-Preferowany level na stone tomb za tp – 60 wzwyż. Z Fire axe/Skull staff/Bright swordem niewiele zdziałasz przeciwko Wampirowi. Z Heroic axe/Mystic blade/Cranial basherem bardzo przyjemnie się tam expi.
-Używaj Blessed wooden stake na poległych wampirach, żeby uzyskać vampire dusty.
-Bierz przynajmniej 5 bp mana potionów na stone tomb. Z mniejszą ilością nie poexpisz długo.
-Na stone tombie BARDZO ŁATWO wpakować się w chmarę potworów (raz się wpakowałem na 3 vampy i demon skeletona, uciekając jeszcze trafiłem na kilka slimów, cobr, ghouli i mumii, nic przyjemnego).
@EDIT - Po mini-update 8.1 Vamp mocniej bije, używa haste i się leczy.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Kongra.gifBanuta– Expowisko tylko dla graczy z Premium account. Kręcą się tam wszystkie rodzaje małp. Leci z nich (już nie tak bardzo) dużo pieniędzy, ape fury, kamienie, plate armory i club ringi.
Wskazówki:
-Na levelu niższym niż 60 exp na powierzchni, piramidach i na poziomie -1. Od 60 lvl można śmiało expić na poziomie -2. Tylko chodź tam jak po Mintwallin.
-Inwestuj w backpacki, bo kasy leci 2x więcej niż na Mintwallin (Mój rekord bp kasy w pół godziny).
-Jeśli masz mało capa, to zbieraj kamienie zamiast plate armorów. 100 kamieni (360 oz)= 2k.
3 plate armory (360 oz)=1.2k.
-Preferowana broń dwuręczna.
@EDIT - Po mini-update 8.1 małpy nie dają aż tyle kasy, ale można zarobić z kamieni i ape furów.. Exp na poziomie -2 też jest dobry.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Lizard_Templar.gifChor - Miejsce to jest wypełnione po brzegi (a nawet i dalej) lizardami. Jest to jedno z najlepszych sposobów na zarabianie pieniędzy, ponieważ lizardy zostawiają po sobie dużo złota, a jak masz Obsidian knife, to i na skórach się dorobisz. Sporadycznie lecą też Obsidian lance, Terra rod. Jeśli całe Chor masz dla siebie, to uważaj. Nawet z zachowaniem ostrożności można się wgramolić na gigantyczną chmarę lizardów. Jednak na lvl 70+ (jak expisz sam) to można wyciągnąć 50k/h expa, o kasie nie wspomnę.
Wskazówki:
-Weź obsidian knife. Z taką ilościa lizardów mozna się dorobić fortuny ze skór.
-Jeśli nie jesteś sam na Chor, to bierz małą ilość manafluidów, najlepiej soft boots/life ringi. Znacznie zmniejszą Ci koszta = zwiększą profit. A wiadomo, że gdzie nie ma skrzynki (Bo na chor skrzynki ni ma ;/) tam cap się liczy.
-Z samych lizardów nie leci food. Za to na Chor kilka krokodyli, a jeśli to za mało, to na prawo od wejścia jest potrójny spawn Wyvern.


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Tortoise.gifLaguna Islands - Miejsce raczej do expienia, ale kasy leci niemało. Roi się tam od żółwi, żab, ropuch czy krwawych krabów. Z ciekawszych rzeczy leci tam kasa, white pearl, war hammery i turtle shelle. Świetne miejsce do expienia. Z nutką pg można wyciągnąć 55k/h (chyba że jestem noobem bo tyle wyciągalem xD).
Wskazówki:
-Bierz dużo plecaków, leci tam bardzo dużo kasy
-Weź góra 3 bp mf. Dośc mało ich schodzi, w dodatku z thornbacków czasem leci health potion.
-Możesz tam expić luźno, nawet jak wyskoczy Ci dużo potworków, to większej krzywdy Ci nie zrobią, jedyne co musisz robić to unikać otoczenia Cię przez potwory.
-Na jednej wyspie znajduje się znana już skrzynka postmanowa. Używaj jej żeby wysłać kasę (o ile chcesz dłużej posiedzieć)
-Uzbrój się w cierpliwość, to miejsce jest rajem dla botów. Najlepiej nauczyć się ubijać tych czitów


http://i80.photobucket.com/albums/j169/AggroTheOrcslayer/Poradnik/Mummy.gifHelheim - Obszar wprowadzony w update 8.0. Jest to wyspa wypełniona nieumarłymi potworami, od szkieletów do undead dragona. Na poziomie -1 są mumie i ghoule, więc można nieźle zarobić (samej kasy leci dużo, a można lootnąc life ringi, brown i yellow szmaty i ewentualnego black shielda). Do zarabiania kasy może być ewentualnie poziom -2, gdzie występują Mumie, Crypt Shamblery i Demon Skeletony. Poziom -3 niespecjalnie się nadaje do zbierania kasy (ewentualnie można skinować czyt. używać obsidian knife na bonebeastach po expiących tam paladynach/magach, co nietrudno znaleźć). Wystepują tam wcześniej wymieniane bonebeasty i DSy. -4 to już nie przelewki - są tam Bonebeasty w dużych ilościach i beholdery. Od około 80 poziomu można siedzieć na -5. Znajdziesz tam Beholdery, Elder beholdery i bonebeasty. W małych budynkach można też znaleźć Lost Soula, Betrayed Wraitha, Undead Dragona (!) i Braindeathy.
Wskazówki:
-Miej ze sobą obsidian knife. Można tam zdobyć trochę hardened bones.
-Weź przynajmniej 5 plecaków na kasę. Także nie zapomnij o jedzeniu, ponieważ nie leci ono z żadnego potwora na helheim.
-Bierz do 2 bp manasów (czasem się przydają). Może się zdarzyć, że trochę oberwiesz, a food nie regeneruje hp i many w expresowym tempie.

To są najlepsze miejsca do expienia. Więcej opiszę jak będę miał czas i więcej wiedzy na temat miejsc.


11. Przedmioty – Knight specjalizuje się w walce wręcz. Żeby ponosić mniejsze koszty za leczenie, trzeba zbierać na części uzbrojenia. Polecam lootbagowanie. Jest dość nudne, ale bardzo opłacalne. Przedstawię wam próg levelowy na eq (zakładam, że robisz lootbaga):

8 lvl – Plate set, steel helmet, leather boots, dvarven shield, serpent sword/orcish axe/morning star, scarf.
20 lvl – Knight set, steel helmet, leather boots, dragon shield, crimson sword/barbarian lub dwarven axe/furry club lub clerical mace, scarf/platinum amulet
30 lvl – Crown/golden armor lub DSM, Knight legs,steel helmet, leather boots, vampire shield, bright sword/knight axe/skull staff lub dragonbone staff., platinum amulet.
35 lvl – Golden armor lub DSM, Knight legs, crusader helmet, steel boots, vampire shield, bright sword/fire axe/noble axe/skull staff, platinum amulet.
50 lvl – DSM, Royal helmet, steel boots i boh, Knight/Blue legs demon shield, bronie jak wyżej., platinum amulet.
60 lvl – DSM, Royal helmet, Golden legs , steel boots i boh, demon shield/mms, Cranial basher/heroic axe/mystic blade, amulet of loss.
75 lvl – DSM, Golden legs, royal helmet, steel boots i boh, mms, bronie jak wyżej, chyba że masz dużo kasy i Ci jej nie żal, to Royal axe/Blessed Sceptre/Justice seeker, ewentualnie Avenger lub Arcane staff. No i oczywiście amulet of loss.
100 lvl+ - DSM/Fireborn Giant Armor (jak walczysz mieczem i nie wybrałeś armora), Golden legs, demon helmet, steel boots, soft boots, boh, mms, Royal axe/Obsidian Truncheon/ Emerald Sword (Jeśli nie wybrałeś armora, jeśli go wziąłeś to Avenger), amulet of loss. Jak jesteś po annihilator quest, to zamiast Royal axe używaj Stonecutter axe. Ale polecam ten quest na 120lvl+.
110 lvl+ - To samo co up, tylko bronie/zbroja z Inquisition questu.


Jeśli nie robisz lootbagów, to nic nie szkodzi. W tych czasach naprawdę łatwo o przedmioty.

12. Styl gry – Nie chcę narzucać wam swojego stylu gry knightem, ponieważ każdy ma swój. Jedni expią ostrożnie, inni hardcorowo. Niektórzy siedzą na dragach, inni na guardach. Expowisk nie narzucam, wszystko zależy od sytuacji na serwerze. Ale zapamiętajcie jedno. Bez mana potionów i health potionów nie ruszajcie się z dp. Health potionów używajcie rozważnie, lepiej się leczyć mana potionami + Exura.

13. PVP - Ciężko zabić knighta. Niestety, to zdanie jest też prawdziwe na wspak. Knightem zabić ciężko. Niestety rycerze mają do wyboru tylko exori gran i walkę wręcz, nic więcej. Z tego łatwo się wyleczyć. Co innego jak chce zabić grupka knightów. Bardzo ładnie wygląda combo z exori grana, nie mówiąc już o walce wręcz. Przy 3 osobach+ idzie znacznie łatwiej. Co nie zmienia faktu, że knightem ciężko zabić kogokolwiek.

14. Credits - Za pomoc w tworzeniu poradnika dziękuję Elite Lahmowi i Elder Yakoobowi. Obrazki brałem z wiki.hunted.pl. (poza treningiem na slime, ten był mój. Także obrazek z exori gran brałem z tibiawiki.) Logo zrobione przez Leader Fox Dragstar. Mapki wziąłem z tibia.pl.

Proszę o krytykę. To jest mój pierwszy poradnik, i z pewnością jest masa błędów. Jeśli podobał Ci się moj poradnik, wystaw mi notkę.

Historia edycji:
24 marca 2008r - Poradnik trafia do propozycji, dodałem logo, edytowałem kolorystykę, poprawiłem większość błędów stylistycznych, dodałem dział o PVP.
25 marca 2008r - Dodałem nowe expowiska (Forteca orków, Shadowthorn, Black Knight)
26 marca 2008r - Dodałem nowe expowiska (Żółwie)
28 marca 2008r - Dodałem tabelkę z expowiskami.
15 kwietnia 2008r - Dodałem informacje o treningu na monku i updatnąłem trening o slime.
27 kwietnia 2008r - Poprawiłem informacje o niektórych potworach i dodałem expowisko Helheim.
28 kwietnia 2008r - Dodałem nowe expowisko - Chor. Także nadpisałem informacje o treningu.
5 sierpnia 2008r - Nadpisałem informacje o sprzęcie.
30 sierpnia 2008r - Dodałem nowy dział - expienie z druidem. Dodałem 2 expowiska - behemoty i smoki.
14 grudnia 2008r - Nadpisałem info o exori i dodałem linka do poradnika o skillach.


POradnik By  Aggro

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
dokladne expowiska tropiciela margonem opowieść o dupie www.zs24torun.pun.pl www.narutotown.pun.pl game shop lodz